عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر صادرات برنج استان گیلان بر اساس مدل الماس پورتر

استراتژی، ساختار، و رقابت[1]

راهبردهای کنونی حاکم بر حوزه‌ی صنعت استان، ساختار صنعت اعم از بنگاه‌های مادر و سایر بنگاه‌ها، ارتباط آنها با یکدیگر، و اندازه رقابت در صنایع مختلف از عوامل اصلی در شاخص مذکور به شمار می‌طریقه(Moon et al, 1998).

1-5-4. دولت[2]

دولت به عنوان یک نیروی عمده، همواره در رقابت‌پذیری مؤثر می باشد و با مداخله خود در امور مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و اعمال قوانین و مقررات بر رقابت‌پذیری تأثیر مثبت و حتی منفی داشته می باشد. سیاست‌های پولی، مالی و بازرگانی و قوانین مالیاتی، سیاست‌های حمایتی، سیاست‌های اداری و تشکیلاتی، قوانین مربوط به صادرات و واردات، نرخ ارز، حجم پول و نرخ بهره، تورم، هزینه‌های دولت و تصمیم‌گیری‌های دیگر در سطح اقتصاد خرد و کلان، توافق‌های رسمی و غیر رسمی مقامات سیاسی، برقراری یا توسعه روابط سیاسی تجاری و یا قطع روابط اقتصادی- تجاری با سایرکشورها مانند بارزترین عوامل تأثیر گذار بر رقابت‌پذیری بنگاه‌ها، صنایع و کشورها هستند که به گونه مستقیم با دولت‌ها در ارتباطند(پورتر، 1990).

1-5-5. شانس ( اتفاقات پیش‌بینی نشده)[3]

اتفاقات پیش‌بینی نشده حوادث و مسائلی هستند که بر رقابت‌پذیری ملل تأثیرِ مثبت و یا منفی داشته اما به صورت تصادفی و خارج از کنترل صنایع، مناطق و حتی دولت‌ها رخ می‌دهند. حوادث غیر مترقبه، جنگ، تحریم‌های اقتصادی، شوک‌های نفتی، بحران‌های اقتصادی-سیاسی و یا نوآوری‌های عمیق تکنولوژیک نمونه‌ای از اتفاقات پیش‌بینی نشده هستند(پورتر، 1990).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-5-6.  عوامل (فاکتورهای) درونی[4]

مجموعه‌ای از عوامل مؤثر در تولید کالا یا خدمات در سطح ملی که برای رقابت ضروری هستند. عوامل مذکور به دو دسته‌ی عوامل عمومی و تخصصی تقسیم می گردد که هر یک دسته‌ای از عوامل درونی را در خود جای داده‌اند.

عوامل عمومی: داده‌های ابتدایی فرآیند تولید مانند منابع طبیعی (مواد اولیه)، نیروی کار ساده، زمین، و سرمایه را شامل می گردد.

[1] Strategy, structure and competition

[2] The role of government

[3] Chance (unforeseen events)

[4] Internal factors

سوالات یا اهداف پایان نامه :

1.  شناسایی  عوامل مختلف موثر بر صادرات برنج گیلان.

  1. کمک به سیاستگذاری های مناسب در زمینه توسعه صادرات برنج استان گیلان.
  2. کمک به افزایش سطح صادرات محصولات کشاورزی بویژه برنج استان گیلان و به تبع آن کاهش نرخ بیکاری ، تامین درآمد ارزی و رشد و توسعه کشور.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه عوامل موثر بر صادرات برنج استان گیلان بر اساس مدل الماس پورتر با فرمت ورد